روز شمار

(. . .) جمعه 1390/09/25

. . .

نوشته شده در جمعه بیست و پنجم آذر 1390 ساعت 23:56 شماره پست: 375

 

. . .

شاید دیگر اینجا ننویسم !

می دانم که می توانی پیدایم کنی !

به من بدهکاری ، پس پیدایم کن

. . .

 

 

“امان ز لحظه ی غفلت که شاهدم هستی !”

چند روز پیش برای خرید شیرینی به یک قنادی رفتم . پس از انتخاب شیرینی ، برای توزین و پرداخت مبلغ آن به صندوق مراجعه کردم. آقای صندوقدار مردی حدوداً ۵۰ ساله به نظر می رسید . با موهای جوگندمی ، ظاهری آراسته ، صورتی تراشیده و به قول دوستان ” فاقد نشانه های مذهبی!”

القصه… ، هنگام توزین شیرینی ها ، اتفاقی افتاد عجیب غریب ! اتفاقی که سالهاست شاهدش نبودم . حداقل در شهر گناهان کبیره (تهران) مدتها بود که چنین چیزی را ندیده بودم. آقای شیرینی فروش جعبه را روی ترازوی دیجیتال قرار داد، بعد با استفاده از جدول مقابلش وزن جعبه را از وزن کل کم کرد . یعنی در واقع وزن خالص شیرینی ها(NET WEIGHT) را به دست آورد. سپس وزن خالص را در قیمت شیرینی ضرب کردو خطاب به من گفت: “۸۰۰۰ تومان قیمت شیرینی به اضافه ۲۵۰تومان پول جعبه می شودبه عبارت ۸۲۵۰ تومان ”

نمی دانم مطلع هستید یا خیر! ولی سایر شیرینی فروشیهای شهرمان ، جعبه را هم به قیمت شیرینی به خلق الله می فروشند. و اصلاً راستش را اگر بخواهید بیشترشان معتقدند که بیش از نیمی از سودشان از این راه است. اما فروشنده مذکور چنین کاری نکرد. شیرینی را به قیمت شیرینی فروخت و جعبه را به قیمت جعبه. کاری که شاید درذهن شمای خواننده عادی باشد ولی در این صنف و در این شهر به غایت نامعمول و نامعقول !

رودربایستی را کنار گذاشتم و از فروشنده پرسیدم : ” چرا این کار را کردید؟!! ” ابتدا لبخند زد و بعد که اصرار مرا دید ، اشاره کرد که گوشم را نزدیک کنم . سرش را جلو آورد و با لحن دلنشینی گفت : ” اعوذ بالله من الشیطان الرجیم. ویل للمطففین…” و بعد اضافه کرد : ” وای بر کم فروشان! داد از کم فروشی! امان از کم فروشی!”

پرسیدم : ” یعنی هیچ وقت وسوسه نمی شوید؟!! هیچ وقت هوس نمی کنید این سود بی زحمت را….” حرفم را قطع می کند : “چرا ! خیلی وقتها هوس می کنم. ولی این را که می بینم…” و اشاره می کند به شیشه میز زیر ترازو. چشم می دوزم به نوشته زیر شیشه : “امان ز لحظه غفلت که شاهدم هستی!

چیزی درونم گر می گیرد . ما کجاییم و بندگان مخلص خدا کجا ! حالم از خودم بهم می خورد. هزاربار تصمیم گرفته ام آدمها را از روی ظاهرشان طبقه بندی نکنم. به قول دوستم Label نزنم روی آدمها! ولی باز روز از نو و روزی از نو. راستی ما کم فروشی نمی کنیم؟ کم فروشی کاری ، کم فروشی تحصیلی !!!!!

 

 

در این مدت که ایرانی ها داشتن در مورد عکس گلشیفته صحبت میکردن: چند ده نفر در ایران اعدام شدن، دو روزنامه نگار دستگیر شدن، اتحادیه اروپا تصمیم به تحریم نفت ایران رو رسمن برای ۶ ماه دیگه اعلام کرد، ژاپن و کره جنوبی قول تحریم دادن، سپر دفاع موشکی ناتو توی ترکیه راه افتاد، فرهاد دانشجو با نشان دادن یک عدد بیل…اخ به رفسنجانی رئیس جدید دانشگاه آزاد شد، سکه طلا رکورد ۸۰۰ هزار تومان رو شکست و دلار هم از مرز 1800 تومان گذشت. گفتم که مطلع باشین غیر از اون عکس چیزای دیگه ای هم اتفاق میفته!

 

 

 

پی نوشت : این روز شمار در تاریخ پنج شنبه  1401/07/14  به مجموع روز شمارها اضافه شده . . .

 

 

 

تصویر نویسنده
مازیار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *